Biuro rachunkowe czy własna księgowość?

Takie pytanie stawia sobie wiele przedsiębiorców i firm, gdy otwiera własną działalność gospodarczą. Odpowiadając na to pytanie można pomyśleć czy nie lepiej przekazać księgowości w inne ręce podmiotu zewnętrznego. Może to być biuro rachunkowe czy nawet kancelaria podatkowa. Oprócz tego trzeba porównać wady oraz zalety.

Usługi biur rachunkowych czy własnej księgowości zawsze wiążą się z kosztami. Największe z nich powodują te związane z samą obsługą. Jeśli nie ma konieczności, aby zatrudniać dodatkowego pracownika to większość kosztów idzie m.in. na oprogramowanie księgowe, specjalistyczne szkolenia lub fachową literaturę. Do tego można doliczyć czas i nerwy.

Wiadomo, że dla określonej grupy przedsiębiorców prowadzenie działalności nie jest nadzwyczaj trudne i nie pochłania dużej ilości czasu, ponieważ nie opłaci im się to pod względem finansowym. Często małe firmy bardzo dobrze radzą sobie z rozliczeniami i nie potrzebują zawierać współpracy z kancelarią podatkową czy biurem rachunkowym. Jest jednak dość duża ilość firm, gdzie takie wsparcie jest istotne ze względu korzyści ekonomicznie i przy zawieraniu skomplikowanych transakcji. Chodzi o to, aby uchronić się przed niepotrzebnym ryzykiem czy nieprzewidzianymi kosztami lub negatywnymi konsekwencjami, które mogą pominąć weryfikacji pod kątem podatkowym przejawów planowanej aktywności biznesowej.

Przekazując prowadzenie ksiąg finansowych, rozliczeń lub innych kwestii podatkowych biuru rachunkowemu czy kancelarii z zakresu doradztwa podatkowego nie należy zapomnieć o obligatoryjnym uczestnictwie w tych czynnościach. Odpowiednia współpraca między firmą zlecającą obsługę finansową a biurem podatkowym czy księgowym gwarantuje pełną realizację usług. Biuro takie mu terminowo wykonywać zlecone zadania, dostarczenia na czas niezbędnych dokumentów czy wyjaśnień. Jeżeli każda nieobecności właściciela firmy czy innej osoby, która nie ma ochoty zająć się tą kwestią to powinna wybrać osobę fachową w swoim otoczeniu, której zadaniem będzie kontakt z biurem podatkowym czy rachunkowym i będzie w sposób sumienny przesyłać dane i dokumenty.

Pora przejść do zalet dotyczących przekazania obsługi księgowej podmiotom zewnętrznym. Pierwszą z nich jest odpowiedzialność za czynności księgowe, która przechodzi na doradcę podatkowego czy biuro rachunkowe ograniczając koszt pracy i oszczędzając w ten sposób czas. Należy również pamiętać, że jednostki takie podporządkowują się obligatoryjnemu OC. Jeżeli chodzi o zalety współpracy z doradcami finansowymi lub biurami podatkowymi ważną z nich unikanie bezpośredniego kontaktu z urzędnikami. Aktualne sprawy skarbowe skierowane są właśnie na kancelarię czy biuro. Do kancelarii lub biur rachunkowych najczęściej wysłane są najczęściej wszelkiego rodzaju pisma finansowe, ponieważ tam odbywa się ich nadzór. Pozwala to zniwelować w pewien sposób stres związany z kontrolami. Kolejna zaleta to kontakt w wieloma specjalistami z różnych dziedzin, którzy mogą okazać się niezwykle pomocni przy zarządzaniu firmą. Oprócz tego takie osoby mogą pomóc w sposób legalny obniżyć podatki, zoptymalizować przychody i koszty czy zwrócić kwestie na inne elementy. Oprócz tego wykwalifikowana kadra daje możliwość prawidłowego wypełniania różnych dokumentów prawno-podatkowych, ograniczając lub nawet minimalizując maksymalne ryzyko błędów. Dodatkowo należy zwrócić uwagę na reprezentację firm przed Sądami Administracyjnymi czy zawiadomieniu Urzędu Skarbowego. Możliwości w tym zakresie jest dość sporo i ze wszystkimi trzeba się liczyć.

Zobacz również

Kontakt

Tel: 802 659 678

E-mail: kontakt@obronapraw.pl

Jeżeli borykasz się z problemem upadłości konsumenckiej i nie wiesz jak postępować w tej sytuacji nasz poradnik niewątpliwie będzie dla Ciebie cenną pomocą.