Wybierz najlepszą formę księgowości dla swojej firmy.

Takie hasło wziął pod uwagę Rząd nowelizując w 2008 roku przepisy o rachunkowości. Zezwalają one podmiotom gospodarczym, które posiadają wpływy o maksymalnej wartości 1,2 mln euro na proste księgowanie. Dane z ZUS-u mówią, że w Polsce znajduje się ponad 1,8 mln prężnie działających przedsiębiorstw, które uiszczają określone opłaty na rzecz skarbu państwa. Pełna czy prosta księgowość ma swoje dobre i złe strony. Warto się jednak dokładnie zastanowić, które może być dobra i odpowiednio dobrać ją do warunków przedsiębiorstwa.

 

Uproszczona księgowość posiada 3 podstawowe formy. Główne zasady określają gromadzenie danych finansowych związanych z deklaracjami podatkowymi, które są sporządzane przez Państwo, a następnie przedstawiane małym firmom. Pierwsza z form to karta podatkowa. Dotyczy ona małej ilości przedsiębiorców, która musi płacić pewną i niezmienną kwotę raz na miesiąc. Wysokość tej kwoty jest uzależniona od ilości mieszkańców, pracowników czy rodzaju usług prowadzonej działalności. Dokładną stawkę podatku odczytuje się z tabeli. Dla przykładu szewc prowadzący swoje usługi w mieście, które posiada maksymalnie 100 tysięcy mieszkańców i zatrudnia jedną osobę musi płacić podatek w kwocie 500 zł, co miesiąc. Kolejna postać to ryczałt ewidencjonowany. Jest to łatwa forma płacenia podatków, która określa stawkę tylko na podstawie przychodu. Oczywiście posiada pewne limity. Jej atutem jest to, że stawki ryczałtowe są o wiele mniejsze niż podatki regulaminowe. Płatności te są niezależne i tworzą się z zysków firmy, która dokonała sprzedaży jakiejś usługi lub produktu. Pora na konkretny przykład. Otóż załóżmy, że firma sprzedała sprzęt warty 10 tysięcy złotych. Od tej kwoty trzeba zapłacić 5.5% tej kwoty, czyli 550 zł. Taki sam procent wynosi przy kwotach 500 zł oraz 15 000 zł. Ostatnia z nich to książka przychodów i rozchodów. Jest to bardzo prosty i jednocześnie najbardziej powszechny sposób na wyliczenie podatku. Chodzi o to, aby dodać do siebie przychody i koszty, a podatki płaci się na podstawie jej różnicy. Podatek w tej formie wynosi 18%, 19%, czy 32%. Określa się go na podstawie dochodów. Istotne to, że nie trzeba go płacić, gdy nie ma zysków.

 

Podsumowując zalety i wady uproszczonej księgowości są to m.in. łatwość w obsłudze, tani koszt, brak szerszych informacji o sytuacji finansowej firmy. Stosują ją małe firmy, którym do analizy wystarczy tylko Excel. Pora przejść do pełnej księgowości. Jest bardzo rozbudowana, precyzyjna forma. Służy do gromadzenia, kontrolowania i analizy informacji o sytuacji firmy w danym czasie lub na przełomie określonego okresu. Używany jest tu podwójny system zapisu. Oznacza to, że każda najmniejsza kwota wpływająca do firmy musi być przelana do dwóch kont. Wszystkie operacje są bezgotówkowe i przedstawiane są w raporcie finansowym. Tego typu formę muszą prowadzić przedsiębiorcy posiadający różne rodzaje przedsiębiorstw, których przychody netto przekraczają 1,2 mln złotych. Wszystkie zasady, których należy się trzymać przy tego typu formie są określone w Ustawie o Rachunkowości lub Międzynarodowych Standardach Rachunkowości. Daje realną analizę sytuacji finansowej przedsiębiorstwa, pozwala na porównanie firm, a co najważniejsze nie daje możliwości robienia przekrętów. Taki rodzaj księgowości posiada również minusy. Trzeba efektywnie zarządzać organizacją, która jest skomplikowana, rygorystyczna, a jej koszty są dużym obciążeniem nawet dla małych spółek. Warto więc zastanowić się nad ich ograniczeniem w szybki sposób.

 

Zobacz również

Kontakt

Tel: 802 659 678

E-mail: kontakt@obronapraw.pl

Jeżeli borykasz się z problemem upadłości konsumenckiej i nie wiesz jak postępować w tej sytuacji nasz poradnik niewątpliwie będzie dla Ciebie cenną pomocą.