Samodzielne prowadzenie księgowości online – czy to się opłaca?

​Obowiązkiem każdego, kto posiada firmę, jest zadbanie o to, by jej księgowość była prowadzona w odpowiedni sposób. Opcji, na które w tym przypadku możemy się zdecydować, jest naprawdę wiele. Cześć z nich to rozwiązania online, inne natomiast odnoszą się do ofert tradycyjnych biur księgowych czy pracowników, którzy taką księgowość mogą dla nas prowadzić. Dzisiaj jednak przedstawimy wady oraz zalety opcji, którą jest zdecydowanie się na samodzielne prowadzenie księgowości online.

To, co na pewno przekona wielu początkujących przedsiębiorców, to fakt, że samodzielne prowadzenie księgowości online to najtańsze z możliwych rozwiązań. Jest opcja, że będzie to koszt wynoszący nawet raptem kilkadziesiąt złotych miesięcznie. Niskie koszty potrafią kusić, zanim jednak nim ulegniemy, pamiętajmy, że rozwiązanie to sprawdzi się tylko w określonych przypadkach.

Kiedy samodzielne prowadzenie księgowości online to dobre rozwiązanie?

Samodzielne prowadzenie księgowości online sprawdzi się jedynie w przypadku mikro i małych przedsiębiorstw – najczęściej takich, w których wystawimy miesięcznie maksymalnie kilkadziesiąt faktur, a prowadzenie całej księgowości będzie z zasady zadaniem raczej prostym.

Podstawowe zadanie, jakim będziemy się zajmować, to właśnie wystawianie faktur. Plusem rozwiązanie online i korzystania z jednego z dostępnych narzędzi jest to, że w takim przypadku nasza księgowość możemy prowadzić z dowolnego miejsca na świcie, do tego o dowolnej porze, o ile tylko posiadamy dostęp do sieci. To olbrzymi plus, zwłaszcza dla freelancerów czy tzw. cyfrowych nomadów, którzy prowadzą własne firmy – podróżują oni przy okazji po całym świecie, dzięki czemu taka opcja, jak samodzielne narzędzie do prowadzenia księgowości online, sprawdzi się w ich przypadku po prostu idealnie.

Same narzędzia do prowadzenia księgowości online stają się również coraz bardziej przyjazne i proste, nawet dla osób, które nie są najlepsze w prowadzeniu księgowości. Pamiętać musimy jednak o tym, że stosunkowo sporą wiedzę na ten temat po prostu będziemy musieli posiadać. Jest to konieczne, aby samodzielnie prowadzić swoją księgowość. Do tego, jej prowadzenie będzie zajmowało również nasz cenny czas – pamiętajmy, że doba nie jest z gumy a jako przedsiębiorcy często i tak będziemy pracować więcej, niż 8 godz. dziennie. W takim przypadku będziemy musieli do dnia naszej pracy doliczyć również czas, który będziemy musieli poświęcić na księgowość. Czas będzie potrzebny również na zdobycie odpowiedniej wiedzy – jeżeli jeszcze jej nie mamy – na temat właśnie księgowości oraz jej aktualizację.

Może się więc okazać, zwłaszcza jeżeli nie jesteśmy specjalistami od księgowości, że lepszym rozwiązaniem okaże się dla nas zdecydowanie na biuro rachunkowe lub biuro rachunkowe online, dzięki czemu co prawda zapłacimy więcej, ale zaoszczędzimy czas, przez co będziemy mieli więcej czasu dla siebie, dla rodziny lub dla firmy. W praktyce w tym czasie możemy wygenerować większy dochód dla naszej firmy, niż wyniesie koszt zlecenia prowadzenia naszej księgowości komuś innemu – warto to rozważyć i dobrze przeliczyć. Jeżeli jednak obawiamy się o nasze dochody, zwłaszcza na początku prowadzenia działalności gospodarczej, warto faktycznie rozważyć samodzielne prowadzenie księgowości online, w końcu to najtańsze z dostępnych dla nas rozwiązań. Pamiętajmy, że konkretne ceny będą się różnicy w zależności od narzędzia, na które się zdecydujemy. Istotną rolę może odegrać również wsparcie pracowników danej platformy, na które niektórzy się decydują.

Wsparcie podczas samodzielnego prowadzenia księgowości poprzez narzędzie online

Księgowość to nie tylko wystawianie faktur, ale również wiele inny działań, które prędzej czy później nas dopadną. Z tego powodu w niektórych przypadkach możemy zdecydować się nie tylko na samo narzędzie do prowadzenia księgowości online, ale również na wsparcie pracowników danej platformy. Dzięki temu oszczędzimy sporo czasu na samodzielnym poszukiwaniu niektórych informacji lub konkretnym, bardzo specjalistycznym zdobywaniu wiedzy.

Pamiętajmy jednak, że jeżeli zdecydujemy się na narzędzie do księgowości wraz ze wsparciem, taka opcja będzie po prostu droższa. Warto jednak na nią postawić, jeżeli nie czujemy się pewnie lub jesteśmy w jednym z kluczowych i ciężkich dla nas punktów na drodze rozwoju naszej firmy – pierwszym z nich jest oczywiście jej zakładanie, więc już tutaj warto zapewne sobie odpowiednie wsparcie ze strony specjalistów.

Pamiętajmy, że wraz ze wzrostem naszej firmy narzędzia online przestana się sprawdzać. Niemal na pewno w którymś momencie, ze względu na skalę działalności, będziemy musieli zdecydować się na usługi biura księgowego, które kompleksowo obsłuży naszą księgowość lub inną opcję (jak np. zatrudnienie dodatkowego pracownika), ponieważ samodzielnie nie będziemy już w stanie jednocześnie prowadzić naszej firmy oraz jej księgowości.

Zobacz również

Kontakt

Tel: 802 659 678

E-mail: kontakt@obronapraw.pl

Jeżeli borykasz się z problemem upadłości konsumenckiej i nie wiesz jak postępować w tej sytuacji nasz poradnik niewątpliwie będzie dla Ciebie cenną pomocą.