Opieka nad osobami starszymi: czy to pomysł na pracę dla Ciebie

​Opieka nad osobami starszymi to coraz poważniejsze wyzwanie dla państw Europejskich. Procesy demograficzne sprawiają, że Europa powoli staje się kontynentem seniorów, to znaczy, że rośnie procentowy udział obywateli w wieku emerytalnym. A to oznacza zwiększone zapotrzebowanie na usługi opiekuńcze. Czy praca w tym sektorze to dobry pomysł dla Ciebie?

Sektor usług opiekuńczych rozwija się w Europie bardzo dynamicznie. Podczas gdy w Polsce wciąż dominujący modelem jest opieka nad seniorem zapewniana przez członków rodziny, w krajach zachodnich zdecydowanie więcej jest prywatnych ośrodków dla osób starszych. Ogromną popularnością cieszy się też wynajmowanie opiekunek, które pomagają seniorowi, mieszkając w jego domu. Dzięki temu osoba starsza nie musi przenosić się z miejsca, do którego jest przyzwyczajona, a rodzina jest spokojna, że senior znajduje się pod dobrą opieką. Popularność tego modelu opieki sprawia, że rośnie zapotrzebowanie na prywatne opiekunki.

Opieka nad osobami starszymi w Niemczech

Bardzo duże zapotrzebowanie na pracę opiekunek osób starszych jest w Niemczech. Bardzo chętnie na stanowisku opiekunek zatrudniane są Polki. Dlaczego? Cieszą się znakomitą opinią jako osoby rzetelne, pracowite i o wysokiej kulturze osobistej. Faktem jest też, że pensje uznawane za atrakcyjne dla nas, w Niemczech nie budzą takiego entuzjazmu, stad konieczność poszukiwania poza granicami kraju. Praca opiekunki dla seniorów w Niemczech jest dla wielu Polek znakomitą alternatywą dla ciężkiej i niskopłatnej pracy w Polsce.

Kto może pracować jako opiekunka osób starszych w Niemczech?

Zacznijmy od wymogów formalnych: opiekunka musi mieć skończone 18 lat, nie ma formalnej górnej granicy wieku. Często prace tę podejmują kobiety w wieku wczesno-emerytalnym, których polscy pracodawcy nie chcą zatrudniać ze względu na wiek. To znakomita oferta na przykład dla emerytowanych pielęgniarek. Choć nie ma wymogu wykształcenia medycznego, osoby z takim zapleczem mogą liczyć na lepiej płatne zlecenia. Opiekunka powinna być też osobą niekaraną. Wymagana jest minimum podstawowa znajomość języka niemieckiego – im lepsza, tym więcej zleceń.

Równie ważne są predyspozycje do wykonywania tej pracy. Opieka nad seniorami bywa wyzwaniem. Wymaga dużo cierpliwości, kultury osobistej, otwartości i komunikatywności. Niektóre zlecenia to też ciężka praca fizyczna, gdy opiekujemy się osobą niesamodzielną, mającą problemy z poruszaniem się. Ważna jest też staranność i rzetelność, często trzeba np. pilnować podawania leków. Opiekunka musi być też gotowa na pracę wyjazdową – kontrakt obejmuje zwykle kilkanaście tygodni

Jak znaleźć pracę opiekunki osób starszych w Niemczech?

Pracę dla opiekunek w Niemczech oferują liczne agencje zatrudnienia działające w Polsce. Wybierając rzetelną firmę, taką jak www.arkadiacare.pl masz gwarancję, że wszystkie formalności załatwisz jeszcze przed wyjazdem. Agencja nie tylko oferuje konkretne oferty pracy, ale dba też o legalność zatrudnienia opiekunki i dobrze skonstruowaną umowę. Będąc już na miejscu, masz pewność, że pracownicy agencji pomogą w razie jakichkolwiek trudności na przykład z realizacją zapisów umowy czy wyegzekwowaniem wynagrodzenia. Możesz liczyć też na pomoc w organizacji transportu. A po zakończeniu kontraktu i odpoczynku w Polsce – na kolejne zlecenia.

Agencja dba też o atrakcyjne zarobki dla opiekunek – pracując w Niemczech, możesz liczyć na zarobki rzędu 1500 euro miesięcznie. Co ważne, nie płacisz za zakwaterowanie, często umowa gwarantuje też opiekunce wyżywienie, dzięki czemu praktycznie nie ponosisz żadnych kosztów na miejscu.

Zobacz również

Kontakt

Tel: 802 659 678

E-mail: kontakt@obronapraw.pl

Jeżeli borykasz się z problemem upadłości konsumenckiej i nie wiesz jak postępować w tej sytuacji nasz poradnik niewątpliwie będzie dla Ciebie cenną pomocą.